Українські аграрні компанії почали закачувати біометан до ГТС України. Першої стала група компаній VITAGRO, яка наприкінці 2023 року збудувала біометановий завод потужністю 3 млн м3. Підключення до ГТС України відбулося лише в жовтні 2024 року. Наразі компанія закачує близько 6 тис. м3 біометану на добу. Сировина для виробництва переважно відходи тваринництва.
Другою почала закачувати біометан до ГТС «Городище-Пустоварівська аграрна компанія», яка входить до складу «Галс Агро». Її річна потужність також становить 3 млн м3 біометану, а поточні обсяги закачування — 2-3 м3 на добу. Біометановий завод компанія ввела в експлуатацію на базі власного біогазового заводу ще навесні 2023 року. В якості сировини для виробництва тут використовують відходи тваринництва, буряковий жом, кукурудзяний силос.
На початку 2025 року до постачальників біометану приєднався підрозділ МХП «Оріль-Лідер» у Дніпропетровській області, з річною потужністю 11 млн м3 біометану. Основна сировина – курячий послід.
На кінець 2024 року в підземні сховища газу було закачано близько 1 млн м3 біометану. За прогнозами, найближчим часом у підземних сховищах має накопичитися близько 2 млн м3 біометану.
Перша експортна поставка відбулася 7 лютого 2025 року, коли VITAGRO відправила 67,5 тис. м3 біометану через Словаччину до Німеччини. Покупцем виступила ERU Europe, яка спеціалізується на торгівлі енергоресурсами в Європі. Наразі VITAGRO готується до поставки наступної партії.
Наступним експортером стала «Оріль-Лідер» (МХП). 11 лютого 2025 року підприємство відправило 27,4 тис. м3 біометану до Німеччини через українсько-польський кордон. Покупцем виступила швейцарсько- нідерландська компанія Vitol, яка займається торгівлею, логістикою та дистрибуцією енергоресурсів і є одним із найбільших у світі трейдерів нафти і нафтопродуктів.
«Галс Агро» планує експортну поставку біометану із заводу у Чернігівській області вже найближчим часом.
Умови приєднання до газових мереж та тарифи на транспортування біометану ідентичні тим, що діють для видобувників природного газу. Це спрощує інтеграцію біометану в загальну систему постачання та дозволяє експортувати його через існуючу інфраструктуру.
В Україні фактично відсутній ринок біометану. Через низькі внутрішні ціни на газ та відсутність достатніх стимулів для виробництва та споживання біометану, реалізувати цей продукт всередині України практично неможливо. Основне завдання для України – це розвиток внутрішнього ринку споживання біометану.
Що у 2025 році до вже існуючих виробників біометану можуть долучитися ще 1-2 компанії. Йдеться про ті підприємства, які зараз добудовують блоки збагачення біогазу до біометану. Водночас подальший розвиток ринку залежатиме насамперед від ситуації на фронті та перспектив завершення війни. Другим важливим фактором стане ринкова вартість біометану, яку отримають перші експортери. Якщо ціна виявиться привабливою, у 2026 році можуть з’явитися щонайменше 10 нових заводів. Частина з них буде створена шляхом модернізації чинних біогазових станцій, інші — збудовані з нуля з фокусом на виробництві біометану.
Джерело: https://latifundist.com